شماره خبر: 7885 بدون دیدگاه انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۹ نسخه چاپي ارسال به دوستان

گفتگو با دکتر حبشی

گفتگو با دکتر حبشی

مانوس سازی، اموزش دادن، تکلیف

عبدالرضا زارعی – رضا بهروزی

وقت را غنیمت شمرده و در حین برگزاری کارگاه “مدیریت روابط زناشویی” که به همت گروه پدیده کار گستر کویر و شبکه فعالین ازدواج در میبد برگزار شد از آقای حمید حبشی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل خانواده و ازدواج و مدرس این کارگاه  وقت گرفتیم تا ضمن قدردانی از حضور ایشان در شهرستان میبد  مختصری با او به گفت وگو بنشینیم.

watermarked-DSCF6008

با سپاس از شما که به رغم گرفتاری های بسیار پذیرفتید دقایقی در خدمت تان باشیم اولین سوال را مطرح می کنیم و آن اینکه نظر شما در مورد تربیت دینی چیسیت ؟

تربیت اگر در موضوعات و دامنه دین نباشد نمیتوان گفت تربیت دینی است یا غلط هست یا معیوب اصلا دین کارش تربیت هست مثل این است که از درمان حرف بزنی به دارو توجه نکنی نمیشه ازتربیت حرف زد به دین عنایت نداشت. اصلا دین کارش تربیت هست دین آمده برای هدایت وهدایت کارش تربیت است. خداوند هادی است یعنی هدایت کننده پرورگار هست یعنی پرورش دهنده .اصلا نمیتوان از پرورش حرف زد به دین کار نداشته باشیم .تربیت صورت نمیگیرد مگر اینکه ازدامنه دین بگذرد .بعضی ها فکر میکنند بدون دین میتوان تربیت کرد چون دین میخواهد رسالت بیاورد تعهد بیاورد بعد به آدم تکلیف میدهد .م اتربیتی که از دامنه دین نگذرد نداریم .این سوال پیش می آید که چگونه میتوان جامعه را به این سمت سوق داد ؟ما بتوانیم تدوین مناسبی از کارکرد تربیتی دین داشته باشیم اشکال مااینجاست که ازدین به طور کلی حرف میزنیم به صورت سازماندهی از ان حرف نمیزنیم . بعضی نا اندیشی هایی که صورت گرفته است مانند :مجتهد شبستری .سروش این اشخاص گفته اند مقوله دین از اخلاق جداست یعنی میتوان اخلاقی بود ولی دیندار نبود درحالی که چنین چیزی غلط میباشد ……اقای میرزا جواد تهرانی میرود سبزی خریداری میکند وقتی به خانه می اورد متوجه میشود مورچه داخل سبزی است همان وقت سبزی را به سبزی فروشی باز میگرداند سبزی فروش به جواد تهرانی میگوید سبزی چی هست که شما آنرا پس آوردی تهرانی میگه پس نیاورده ام این مور چه ها لانه شان اینجاست سبزی ها باشد مورچه ها برن داخل لانه بعد میام میبرم .پیامبر (ص) از جایی رد میشد که نگاه کرد دید الاغی را به ستون بستند ازاطراقیان پرسید صاحبش چه کسی است ؟ اطرافیان گفتن چرا ؟ پیامبر گفت: به وی بگویید خودش را برای عذاب قیامت اماده کند اطرافیان گفتند: شما که صاحب الاغ را نمیشناسید چه طور وعده عذاب قیامت به اودادید؟ شاید صاحب الاغ مومن مجاهدی باشد پیامبر(ص) گفت: از این عملش که الاغ را به ستون بسته و بار را از روی حیوان برنداشته است.

چرا خانواده های متدینی می بینیم که درانتقال دین به فرزندشان موفق نبوده اند ؟

بعضی فکر میکنند که وقتی اعمال دینی انجام میشود یعنی دین. درصورتی که دین اعمال دینی نیست دین در وهله اول شناخت دین میباشد در مرحله بعد این شناخت دین برای خودش اعمالی دارد. چیزی که در جوامع دینی ایراد دارد اعمال دینی را گسترش نمیدهند مثل اینکه حجاب را زیاد بکنی ولی فلسفه حجاب نباشد. بعضی ها نماز میخوانند دروغ هم میگویند به حریم دیگران هم تجاوز میکند .این در حالیست که خانواده ها فکر میکنند رفتار دینی کفایت میکند فهم دینی مهم است تا فهم دینی درست نشود رفتار دینی شکل نمیگیرد.

عده ای هستند که دختران خود رادر سن کوچکی به مهد قران میبرند و چادر به سردختر سه چهار ساله میکنند لطفا در این باره توضیح دهید ؟

در سیر تربیت دینی سه مرحله داریم: مانوس سازی، اموزش دادن، تکلیف

کودک که به دنیا می آید کنار گوشش اذان میخوانند که این انس دینی میباشد .در دوران طفولیت وکودکی به دنبال آموزش نباشیم چون ممکن است کودک آزرده شود امکان دارد وقتی که بزرگ شد از مربی وکلاس قران بدش بیاید چون باید قران راحفظ کند مورد فشار مربی قرار بگیرد ولذا مربیانی که در مهدهای قران هستند باید چند چیز را کنار بگذارند ازمون وامتحان (بخوان .چرا یاد نگرفتی ) وفقط رفاقت ودوستی با کودکان داشته باشند.

watermarked-DSCF6006

ایا زن وشوهر باید همه چیز را باهم مطرح کنند یا چیزهایی را با سیاست از یکدیگر مخفی کنند ؟

میدان های عمل مرد وزن فرق میکند زن را نباید در معرض مخارج قرار داد . زن تحمل افت وخیز مالی را ندارد مثلا زن درخواست پول میکند از شوهرش .شوهر به علت بدهکاری پول در اختیار ندارد که به زن بدهد ولی جواب نه را به همسر نمیدهد به اومیگوید تا هفته اینده صبر کن. اگر مرد بگوید که ندارم امکان دارد که زن به هم بریزد این نیست که اطلاعات را به زن ندهیم بلکه اطلاعات متناسب را بهش میدهیم .

چالش وجود ماهواره در خانواده را بیان کنید ؟

ماهواره چند اثر دارد که یک اثرآن اثر محتوایی است مثلا به فرض یک نفر ماهواره دارد و فقط شبکه های استانی انرا مشاهده میکند این ایراد دارد چون ماهواره در جامعه ما در ترکیب قانونی حاکمیت بر جامعه ممنوع میباشد .وقتی شما یک کار ممنوعی را انجام میدهید حاکمیت را زیر پا گذاشتید حضرت علی(ع) در نهج البلاغه میفرماید :هم مردم بر حاکم حقوقی دارند هم حاکم بر مردم .وقتی شما ماهواره نگاه میکنی حق حاکمیت را به زیر پاگذاشتید مثل اینکه از چراغ قرمز عبور کنید درحالی که ممنوع میباشد .

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.