شماره خبر: 14211 بدون دیدگاه انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۸ نسخه چاپي ارسال به دوستان

مصاحبه با یکی از شکنجه شدگان

مصاحبه با یکی از شکنجه شدگان

جوانان اروپایی هم به این موزه می آیند
در بازدیدی که خبرنگاران سایت “برج نیوز” به همراه اصحاب رسانه استان یزد از “موزه عبرت” داشتیم با یکی از شکنجه دیدگان در این زندان مخوف که حالا به عنوان راوی در این محل خدمت می کرد چند دقیقه ای به گفتگو نشستیم.
 
عکاس: سیدفخرالدین افتخاری _ عبدالرضا زارعی
از همان بدو ورود به آن دالان تنگ‌وتار و ماتم‌گرفته، آدمی یاد غسالخانه و رفت‌وآمد جنازه‌هایی می‌افتد که ناگزیر روی شانه‌های سیاهپوشانی، بدرقه گورستان می‌شوند.

میدان امام خمینی(توپخانه)، پشت ساختمان وزارت امور خارجه، کمیته مشترک ضد‌خرابکاری، روایتگر رنج‌ها و محنت‌های آزادی‌خواهانی است که آمال و رؤیای جوانی‌شان را قربانی مبارزه علیه باطل کردند و چه بد روزگارانی را پشت دیوارهای آهنین این ساختمان متعفن سپری کردند، ساختمانی که هنوز نکبت دیوارهای بتنی‌اش روح آدمی را می‌خراشد و امروز همان صبحی است که دیگر از خوف و وحشت به‌جا ‌مانده بر خشت و آجر این ساختمان خبری نیست و حالا به موزه عبرت شهرت یافته و گواه شرارت سردمداران حکومت پهلوی است.

CAM00138

احمد شیخی یکی از کسانیست که در این زندان وحشتناک شکنجه شده ایشان به جرم تلاش برای اثبات عدالت و حق مدتها در این زندان با انواع شکنجه و ازار و اذیت و ناجوانمردی پنجه نرم کرده است و حالا به عنوان راوی این موزه را به بازیدکنندگان معرفی می‌کند و از غربت آن روزگاران با خبرنگار سایت “برج نیوز” سخن می‌گوید:

برج نیوز: لطفا خودتان را معرفی کنید؟

بنده احمد شیخی هستم در سال۱۳۵۳شمسی به‌ مدت سه‌ماه در این ساختمان بازداشت بودم و الان به عنوان راهنما و راوی بازدیدکنندگان در اینجا مشغول هستم.

برج نیوز: علت بازداشت شما چه بود؟

بنده به جرم پخش اعلامیه و جزوه خاطرات یک زندانی بازداشت شدم شکنجه های وحشیانه آنها باعث شده بود تا یکی از زندانیها زیر آماج این شکنجه ها دوام نیاورد و اعتراف ایشان باعث لو دادن بنده شده بود.

برج نیوز: بدترین نوع شکنجه در این زندان چه بود؟

بیشتر اهانتهایی که می کردند و فحشهایی که می دادند آزار دهنده بود وقتی که اسمش شد زندان راه رفتن در آن محیط هم شکنجه و آزار حساب میشود انواع شکنجه ها را تجربه کردیم بیش از ۸۰ نوع شکنجه جسمی از شلاق گرفته تا آپولو و تخت شلاق که یاد این خاطرات پشت مرا می لرزاند. گاهی اوقات از صدای ضجه خانمهایی که در سلول دیگر بودند و اهانتهایی که به آنها می کردند ناراحت میشدیم و نمیتوانم این ها را فراموش کنم.

watermarked-CAM00130

برج نیوز: جناب آقای شیخی یک خاطره از دوران اسارت خود در زندان شاهنشاهی ذکر کنید؟

خاطرات انقلاب برای نسل آینده بسیار لازم میباشد یادم هست یک جوان دانشجو را از اتاق شکنجه به سلول آوردند بدجوری او را زده بودند سیاه و کبود بود به علت فرو کردن سوزن زیر ناخن وی جهت گرفتن اعتراف این جوان بیهوش شده بود.

یکبار یک شخصی را به سلول آوردند که بدجوری شکنجه شده بود  علت دستگیری و شکنجه وی این بود که در مسجد محل گفته بود” خدایا فلسطینی ها را پیروز کن” در کدام قانون و در کجای دنیا دعا کردن خلاف است یعنی خفقان و زورگویی و بی عدالتی از درو دیوار ایران در زمان طاغوت می بارید این جوان ۲۷ ساله بعد از چندروز به زندان انفرادی برده شد.

watermarked-CAM00132

تمام شکنجه های این زندان مخوف بود مخصوصا به علت کثرت زندانیها، ایستادن در صف شکنجه بسیار آزار دهنده بود و از همه بدتر اینکه  شکنجه گران شاه هتاکی و ناسزاگویی نقل و نبات گفتارشان بود و از کاربرد هیچ لفظی ابایی نداشتند و این بدترین شکنجه برای ما بود.

watermarked-CAM00129

زندان کمیته مشترک دارای چهار‌بند انفرادی بود با ۸۶سلول و دو بند عمومی با ۱۸سلول که بزرگ‌ترین آنها ۳۰مترمربع بود و ۳۰زندانی را جای می‌داد ظرفیت کل بازداشتگاه حداکثر ۲۰۰زندانی بود که گاه در آن تا ۸۰۰ زندانی گنجانده می‌شد حتی فاصله حمام رفتن زندانیان بسته به پرونده زندانی فرق می‌کرد اما اغلب این فاصله کمتر از ۱۵روز نبود و مدت زمان حمام‌کردن نیز تنها سه‌دقیقه بود زمانی که اگر چند ثانیه‌ای بیشتر طول می‌کشید، زندانی مورد آزار زندانبان قرار می‌گرفت.

برج نیوز: چگونه تلخی آن روزگاران را بر شما شیرین می شود و چه انتظاری از جوانان دارید؟

یک مسئله و یک واقعیت این است که پیشرفتهای امروز ایران و عزت و سربلندی ما در منطقه و به ثمر نشستن خون شهدا و نتیجه دادن جانبازی و ایثارگری و مقاومت مردم ایران، تلخی آن روزگاران را حلاوتی خاص می بخشد.

از جوانان میخواهم به گفته خمینی (ره) کبیر پشتیبان ولایت فقیه باشند تا به مملکت آسیبی نرسد آنها باید با هوشیاری و بصیرت در پی تعالی اهداف انقلاب و اجرای دستورات دینی باشند تا بتوانند پرچم امقلاب را همیشه سربلند و سرافراز برافراشته نگه دارند.

و در آخر:

از کشورهای مختلف آسیایی و آفریقایی و حتی اروپایی به این موزه می آیند و بازدید می کنند و این باعث میشود این انقلاب و افکار آزادیخواهی و عزت طلبی ما ایرانیان به دیگر کشورها صادر شود از همه میخواهم از این مکان بازدید کنند از مسئولین کشوری و اداری، اساتید، دانشجویان و تمام اقشار مردم ایران میخواهم به این موزه بیایند تا با دیدن این مکان، واقعیتها را لمس کنند و ببینند که این انقلاب چگونه به دست آنها رسیده است تا آنها رسالتشان را به نحو احسنت به پایان برسانند و قدردان شهدا و جانبازان انقلاب باشند.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.