شماره خبر: 9748 ۱ دیدگاه انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷ نسخه چاپي ارسال به دوستان

مصاحبه با مجید صالحی

مصاحبه با مجید صالحی

نفرت من از آل سعود قابل پخش نیست!!

مصاحبه شماره هفدهم سایت “برج نیوز”

مجید صالحی متولد ۲۶ شهریور ۱۳۵۴ در محله امامزاده حسن تهران خیابان امین‌الملک، بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون

در برخورد اولی که با ایشان داشتم متوجه شدم بسیار مردم دار است و زود صمیمی می شود مجید صالحی در ذهن بسیاری از ما مساوی است با لبخند… او می‌‌‌گوید که برای دومین بار است که به میبد آمده و به یزد هم زیاد سفر کرده چون اقوامشان یزدی هستند.

 مصاحبه از: محسن نقیبی

جناب آقای صالحی عزیز همانطور که مستحضرید شهادت عده ای از هموطنانمان در منا همه را اندوهگین کرده و قلب ملت ایران را بدرد آورده نظر جنابعالی به عنوان یک فعال فرهنگی در این زمینه چیست؟

حال و هوای بنده در مورد این فاجعه ربطی به بحث فرهنگی و سیاسی و هنری ندارد این یک بحث انسانی می باشد و مختص ایران نیست مسلملنلنی از کشورهای مختلف در این حادثه از بین رفتند و حتی فوت یکی از اینها نیز انسان را آزرده خاطر میکند چه برسد به اینکه هزاران نفربه علت بی تدبیری و بی کفایتی آل سعود بر اثر تشنگی و فشار جمعیت شهید شدند و چه خانواده هایی که چشم انتظار پدر، مادر، فرزند و خواهر و برادر خویش بودند ولی با خبری که از مکه به دستشان رسید آنها را شوکه کرد و فضای خانه شان را پر از درد و فراق نمود بنده امیدوارم خداوند صبر و طاقتشان را در مقابل این فاجعه وحشتناک زیاد کند بحث قضا و قدر جای خودش، همه ما می دونیم این بی لیاقتی و بی مسئولیتی متولیان حج کشور سعودی بود که این تعداد از مسلملنان از شدت بی آبی و ضعف جان خودشان را از دست دادند و این اتفاق ربطی به قسمت و قضا و قدر ندارد.

روزهای خوب ایران اسلامی مانند بازگشایی مدارس و شور و شوق کوچولوها برای رفتن به مدرسه، هفته دفاع مقدس و اعیاد قربان و غدیر در حال سپری شدن بود که عمل عده ای پست و بی خدا در عربستان باعث شد کل ایران را در غم واندوه فرو ببرد.

watermarked-DSCF7923-500x281

*جنابعالی به عنوان یک ایرانی اگر بخواهید با جمله ای آل سعود و مسببان این مصیبت را مورد خطاب قرار دهید چه گویید؟

حرفهایی که من می توانم به آنها بزنم شما نمی توانید در سایت بنویسید متاسفانه و قابل پخش نیست بنده برای این جنایت آل سعود حرفهایی میزنم که تو زندگیم تا حالا نگفتم و نخواهم گفت ولی الان به خاطر این موضوع و این نامردی و کار پست و حیوانی وهابیت و آل سعود براحتی از زبانم جاری میشود و نثار دولت ناکارآمد سعودی میکنم و همان حس و حال درونم را نمایان میکنم.

*جناب آقای صالحی چطور شما وارد کار هنری و سینما و تلویزیون شدید؟ به صورت تجربی و یا آکادمیک وارد این حرفه شدید؟

بنده خیلی ناخواسته وارد این حرفه شدم سال هفتاد و دو در کلاسهای یک آموزشگاه بازیگری و کارگردانی به مدت شش ماه شرکت کردم بعد از آن حدود یکسال و نیم زیر نظر استاد سمندریان که متاسفانه چند رو قبل هم همسر ایشان بانو هما روستا به رحمت خدا رفت دوره بازیگری و کارگردانی رو گذراندم و در دانشگاه هنر و معماری به صورت آکادمیک کار کردم و در کنار این آموزشها، کار تاتر، سینما، تلویزیون و حتی رادیو هم انجام میدادم. عروسک گردانی، گویندگی، صداپیشگی، مجریگری، بازیگری، دستیاری نیز در کنار آموزشهایم تجربه کرده ام و سعی کرده ام همیشه این شور و اشتیاق و پشتکار را در خودم حفظ کنم. در حال حاضر هم دانشجوی کارشناسی ارشد کارگردانی و در حال ارائه پایان نامه هستم.

*مهمترین انتخابی که شما در زندگی داشته اید و تاثیرگذار بوده است چیست؟

بنده زیاد بر روی انتخابهایم ریز و دقیق نشده ام چون یک انسان لحظه به لحظه زندگیش در حال انتخاب می باشد من هم بعضی از انتخابام راضی هستم و بعضی از انتخابهام ناراضی و بعضی از انتخابهام هم ناخواسته می باشد که در زندگی هر انسانی به چشم میخورد. بعضی از انتخابهام هم به شکست رسیده که خودش درس و تجربه خوبی بوده است انتخاب این حرفه برای من خیلی لذت بخش و جذابه انتخاب دوستانم که تداوم داره و سالیان سال ادامه دارد انتخاب همسرم که خیلی لذت بخش است و کنار هم یک خانواده تشکیل دادیم و در سختیها و فراز و نشیبها کنار هم هستیم.

*جنابعالی در مدرسه جزء کدام دسته از دانش آموزها بودید؟

تا دوم راهنمائی جزء شاگردهای زرنگ بودم ولی بعد از آن سال که پدر بنده به رحمت خدا رفت رفتم تو دسته تنبلها و شیطونها و فراریها و بی انگیزه ها و در این نقل مکان از زرنگها به تنبلها تجربیات بسیار زیادی برای رشته بازیگری بدست آوردم راهم که عوض شد چون رشته من ریاضی فیزیک بود همین شیطنتها باعث شد به طرف تاتر و سینما سوق داده بشم.

*خیلی لز بازیگرها هستند که به صورت تجربی وارد این حرفه شدند ولی موفق هستند شما برای علاقه مندان کدام روش را پیشنهاد میکنید آکادمیک و یا تجربی؟

بستگی به خود افراد و استعداد و انگیزه آنها دارد خیلی ها بصورت آکادمیک وارد این حرفه شدند و موفق هم بودند و برعکس این هم ممکن هست.

خیلی ها آمدند آکادمیک شروع کردند ولی انصراف دادند و خودشان رفتند و تجربیاتی کشف و کسب کردند و موفق هم شدند به عنوان مثال آقای رامبد جوان دانشجوی رشته تاتر بود و یا رضا عطاران در دانشگاه هنرهای زیبا تحصیل میکرد انصراف دادند و به صورت تجربی این حرفه را دنبال کردند و موفق هم شدند در کل بستگی به خود آدم دارد که بسنجد و ببیند از کدام راه می تواند به هدفش برسد و مسیر کدام کم خرج تر و کوتاه تر است.

بنده به صورت همزمان تجربی و آکادمیک کار کردم و این تجربه برای من خیلی خوب و عالی بود چون تجربه و آموزش مکمل هم بودند و من از این روش وارد حرفه بازیگری شدم . به هدفم رسیدم ولی البته خیلی با آن هدف اصل کاری و مورد نظرم فاصله دارم.

*چنابعالی با مجموعه “مجید دلبندم” بیشتر شناخته شدید نظر شما در اینباره چیست؟

بنده ابتدا با مجموعه طنز ” جنگ آفتاب” و “نما کاریکاتور” بود که وارد تلویزیون شدم و با آقایان بهراد خرازی و سیاوش مفیدی و سیروس مقدم همکاری کردم و این مجموعه ها بستری آماده کرده بود تا مردم از سال هفتاد و سه ما را میشناختند و در “سیب خنده” به کارگردانی رضا عطاران بهتر شناخته شدم در “سیب خنده” شخصیت مجید را خودم بازی میکردم ولی در” مجید دلبندم” که دستیار کارگردان و برنامه ریز هم بودم صدای عروسک مجید را اجرا می کردم.

جناب آقای صالحی در این سالیان خاطره ای خاص در ذهن شما مانده که برایمان بازگو نمائید؟

وجود تمام این آدمها برای من خاطره بوده و این دوستیها سالیان سال ادامه دارد دوستی بنده با رضا عطاران، جواد رضویان، یوسف تیموری بهراد خرازی، خانم بروفه لحظه های ناب از یک حس خوب هست که تداوم آن خاطره ای بیاد ماندنی ایجاد کرده است و دیگر اینکه قبلا خیلی راحت تر کار می کردیم دل نگرانی های ما در این عرصه بازیگری و کارگردانی کمتر بود ان موقع ها فضا فکر میکنم خیلی بهتر بود راحتتر بود.

*منظور از اینکه شما می گویید “راحتتر بود” چیست؟ لطفا واضح تر توضیح دهید.

قبلا کمتر درگیر زندگی بودیم ولی الان باید بیشتر وقت برای خانواده و زن و فرزند گذاشت خود بخود یک سری نگاهها و راهها عوض میشه در آن زمان فضای تلویزیون از نظر مالی بسیار بهتر از حال بود.

جنابعالی انتقادپذیر هستید؟

بله خیلی خیلی انتقادپذیر هستم در اجتماع، در کار، در خانواده ام

*این روحیه انتقادپذیری شما یاعث پیشرفت شده و یا در امور شما کندی بوجود آورده است؟

صددرصد باعث پیشرفت من و کار من شده و یک جاهایی این انتقادها مانند تلنگری انسان را به راه و طریق بهتر هدایت میکند

در کنار همه این انتقادها مردم لطف داشتند و تشویق و تقدیر و تشکر آنها نیز به بنده انگیزه و روحیه دوچندان داده است و خیلی این مسئله برای من جذاب می باشد.

بعضی از افراد در بوق و کرنا کردند که افسرده ترین مردم ایران یزدی ها هستند و استناد آنها برگزاری روضه های امام حسین (ع) در یزد بود به نظر شما آیا همچنین تحلیلی صحیح است؟

اصلا چنین چیزی صحیح نیست مردم استان یزد خیلی انسانهای بشاش، خنده رو و سرحال هستند و خیلی از دوستهای من نیز یزدی هستند که کم توقع بودن و سرزنده بودن از خصوصیات بارزاشان هست از قضا خودِ من اقوامی یزدی دارم که آدمهایی با روحیه و مصممی هستند و فکر میکنم هدف این افراد از مطرح کردن چنین بحثی چیز دیگریست.

مردم یزد بسیار افرادی بافرهنگ و منطقی هستند و اینکه روضه و مصائب اهل بیت (ع) آنها را افسرده میکند غیر واقعی است اتفاقا این مردم در اعیاد شادی میکنند و به وقتش عزای امام حسین(ع) را بر پا میدارند و این مرتبط به افسردگی نیست

ما در تمام شهرهای کشورمان عزاداری و روضه داریم پس با این بحثی که این افراد مطرح می کنند همه ایران باید افسرده باشند و این استدلال اصلا صحیح نیست. بنده به جد این استدلال رو رد میکنم و آمدن من به شهرستان میبد برای شرکت در جشن عید غدیر خم نشانه روحیه شاد این مردم میباشد.

نظر شما در مورد مردم میبد؟

باعث افتخار بنده هست که در شهرستان تاریخی میبد حاضر هستم مردم این دیار بسیار خونگرم، مهمان نواز و ساده و بی ریا هستند و صداقت و راستگویی از نشانه های بارز آنها می باشد. چند ماه پیش دوستانم جهت یک تحقیق کاری، آمار جرائم استانها را به من گفتند که استان یزد از نظر جرم و جنایت، خلافکاری و دزدی آمار بسیار پائینی دارد.

 

جناب اقای صالحی با تمام مشغله ای که داشتید وقتتان را در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم.

اخبار مرتبط :

یک پاسخ به “مصاحبه با مجید صالحی”

  1. علی . د گفت:

    جالب بود . ماشاالله شناخت خوبی از مردم و فرهنگ مردم یزد دارند . به قول قدیمی ها که : البته از خوبی خودشان است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.