شماره خبر: 8383 بدون دیدگاه انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۷ نسخه چاپي ارسال به دوستان

مصاحبه با شیخ عباس رضایی

مصاحبه با شیخ عباس رضایی

کار فرهنگی یک کار زمان بر و طولانی است
موسسه فرهنگی-آموزشی “سراج” در زمینه های فرهنگی، تربیتی، آموزشی، تفریحی و تمامی زمینه های مربوط به جنگ نرم و در راستای منویات و فرمایشات رهبری فعالیت دارد جهت آشنایی بیشتر مخاطبان سایت خبری تحلیلی “برج نیــــوز” مصاحبه ای تفصیلی با مدیر این مرکز آقای حجت الاسلام عباس رضایی انجام داده است که ماحصل آن را در ادامه می خوانیم:

برج نیوز: جناب آقای شیخ عباس رضایی از اینکه وقتتان را در اختیار بنده قرار داده اید سپاسگزارم لطفا توضیح دهید که موسسه سراج زیر نظر چه ارگان و مجموعه ای میباشد و اهداف آینده این مجموعه چیست؟

در ابتدا طلاب میبدی مقیم قم با هم کارهای تبلیغی انجام میدادیم برای ایام خاص مثلا محرم و صفر .که رفته رفته این تبلیغ را سازماندهی کردیم تا مبلغان با یک محتوای خاص به ارایه تبلیغ بپردازد. تشکیلاتی به عنوان گروه سراج تشکیل دادیم و به این نتیجه رسیدیم که این موسسه فقط یک کار فرهنگی ـ تبلیغی میباشد و باید یک کار تربیتی هم در کنارش انجام بدهیم و باید استمرار داشته باشد یعنی از مقطع خاصی دانش آموز بگیریم و هرهفته جلسه داشته باشیم. در کنار ما موسسه ای به نام فرشتگان خاکی که قصد داشتند همانند ما یک کار تربیتی شروع کنند فعالیت خوبی داشت هردو موسسه در هم ادغام شد و یک تشکیلات طلبگی و دانشجویی تشکیل دادیم .تصمیم گرفتیم که در عرصه منبر کمرنگ شویم و در عرصه دانش آموزی که تاثیر بیشتری دارد فعالیت کنیم زیرا که حضرت علی (ع) میفرماید: یادگیری در دوره نوجوانی همانند آن است که نقشی را روی سنگ حک میکنیم.همه متحد شدیم در این طرح دانش آموزی فعالیت کنیم و نام آن را فرماندهان کوچک انتخاب کردیم. این کار آموزشی از ششم دبستان تا سوم راهنمایی در دوازده ترم ادامه دارد در حال حاضر بیست و پنج مربی داریم.

watermarked-DSC04586

امسال برای افزایش مربیان یک دوره تربیت معلم برگزار کردیم که ۷۵ نفر شرکت کردند. برای مربیان درسنامه طراحی کردیم چون شش سالی که دانش آموز زیر نظر مربی میباشد نیاز به بحث های معارفی، مهارتی و… دارد که این درسنامه های تدوین شده توسط چند متخصص پذیرفته و قبول شده است. طبق گفته امام خمینی (ره):تحصیل ؛تهذیب ؛ورزش.

این یک دوره تحصیلی بود که عرضه داشتم برای ورزش کردن نزدیک به دهمیلیون تومان وسایل ورزشی خریداری کردیم. هرهفته جمعه دانش آموران کلاس دارند که در ابتدا درسنامه توسط دبیر مربوطه به انها آموزش داده میشود و بعد هم به سراغ ورزش میروند.

سال گذشته در امامزاده خدیجه خاتون برای ورزش کردن دانش آموزان در ان مکان حاضر میشدند ولی به دلایل مشکلاتی محدود، مدرسه را برای انجام ورزش دانش آموزان انتخاب کردیم. هرهفته دانش آموزان علاوه بر آموزش و ورزش برنامه هیئت هم دارند.

به طور متوسط یک دانش آموز بین ۵/۳ الی ۴ ساعت در هفته در اختیار موسسه سراج میباشد.

یک هزینه اندکی از والدین اخذ میشود این هزینه برای مربیان نمیباشد بلکه مربیان این موسسه همه به صورت جهادی خدمت میکنند و این هزینه اندک برای سرویس ایاب و ذهاب و پذیرایی دانش آموزان در کلاس هست .

برج نیوز: از لحاظ فرهنگی نمره سراج در چه رتبه و درجه ای قرار دارد ؟

به نظر بنده من جایی مشاهده نکردم که کار متمرکز دانش آموزی در میبد انجام بشود یک تشکیلاتی به اینگونه که متشکل از هشت نفر کادر و بیست الی سی نفر مربی طلبه باشد نمیتوان در شهرستان میبد پیدا کرد.

برای اینکه برنامه اوج و خیز خود را بگیرد یه سری طرح های دیگری را در کنار این طرح تربیتی انجام میدهیم در آینده برنامه ها این است که این برنامه تربیتی را در مساجد انجام بدهیم یکی از این طرح ها طرح “طبیب دوار” میباشد که در مساجد تشکیل میشود و مقر فرماندهی این طرح مسجد است و روحانی مسجد به عنوان فرمانده این مقر فعالیت میکنند. دراینده امید داریم که یک سیستم تربیتی بشویم که وقتی دانش اموز به دوره دیپلم میرسد یک سری از مولفه های اسلامی درونش هنجار شده باشد همچنین هدف ما این است که مدارسی تشکیل دهیم با رویکرد دینی که این مدارس تربیت محور باشد و میخواهیم یک سیستم تربیتی طراحی کنیم که زیر نظر آموزش و پرورش قرار بگیرد و یک سیستم کشوری و ان شاء الله جهانی بشود و منحصرا در میبد نباشد .

برج نیوز: به عنوان یک فعال فرهنگی نظر شما در مورد شبکه های اجتماعی (واتساپ و لاین و.. )چیست ؟برنامه شما برای این معضل که وقت بیشتری از جوانان را میگیرد چیست ؟

کار فرهنگی یک کار زمان بر و طولانی هست و این مسایل با دادن یک طرح درست نمیشود متاسفانه در کشور ما متولیان فرهنگی، وجود شبکه های اجتماعی و بالا بردن پهنای باند را یک رشد فرهنگی میبدانند. این جور مسایل فهم فرهنگی خاص بخصوص در دولت مردان فرهنگی نیازمند هست. خود بنده این برنامه های موبایلی را قبول ندارم از آن تا به حال استفاده نکردم به خاطر ضررهایی که دارد و این مثل رودخانه ای

می ماند که نمیتوان جلوی آنرا گرفت و باید از اصل و منشا آن جلو گیری شود. به صورت پیشگیرانه چند کارگاه آموزشی تشکیل خواهیم داد وخانواده ها را از این خطر آگاه میکنیم. نه تنها در مورد شبکه های اجتماعی بلکه در بخش رسانه وتلویزیون خط قرمز داریم که باید در حد معمول از تلویزیون استفاده کرد اگر کسی برای مشاهده تلویزیون برنامه نداشته باشد باعث تلف شدن وقت او میشود. بسیاری از ارتباطهایی که بین دختر و پسر ایجاد شده از همین برنامه ای تلویزیونی نشات میگیرد و در حالیکه دین اسلام میگوید دختر وپسری که با هم رابطه داشته باشند حرام است متاسفانه ما در فرهنگ به اسم اسلام این مسایل را ترویج میکنیم و ما در این زمینه تنها کاری که میتوانیم انجام بدهیم به پدر و مادران اطلاع رسانی کنیم خطراتی که این برنامه ها و مسایل دارد با آنها در میان بگذاریم با استفاده از درسنامه های طراحی شده مانند: درسنامه آداب رسانه.

برج نیوز: نقش غیر بومی در فرهنگ میبد و نقش موسسه سراج در این زمینه چیست ؟

مهاجرین که در میبد حضور دارند حدود بیست هزار نفر هستند در یک جلسه ای که با امام جمعه محترم داشتیم ایشان عرض کردند: “نمیتوان غیر بومی ها را حذف و بیرون کرد” و باید این اصل را قبول کنیم که شهر میبد صنعتی هست و مهاجر پذیر شده و ماندگار شده اند و با خانواده ای میبدی وصلت انجام داده اند و باید فرهنگ آنان با فرهنگ میبدی ادغام بشود. به یقین در آینده نزدیک نمیتوان میبدی اصیل پیدا کرد و لذا باید برنامه ای طراحی کنیم که فرهنگ آنان بر فرهنگ ما غالب نشود.

در شهرستان میبد برای رفع این معضل باید جبهه و قرارگاه فرهنگی تشکیل بشود و هماهنگ با هم عمل کنیم وهریک از اجزا این قرار گاه در هر قسمت حضور یابند و تا این قرارگاه فرهنگی تشکیل نشود این معضل حل نمیشود. ما در معضل مهاجرین طرح فرمانده های کوچک که سالانه ۱۰۰ دانش آموز دختر و پسر پذیرا میباشد ما ۱۰ درصد طرح را به دانش آموزان غیر بومی اختصاص دادیم .

برج نیوز: مسولین شهر در بحث فرهنگی شما را همراهی میکنند ؟ کدام اداره بیشتر در ترغیب موسسه سراج است ؟

یکی از نقاط قوت مسئولین این موسسه برای کار، انگیزه درونی است و لذا ترغیب اصلی ما انگیزه درونی خودمان است. امام جمعه محترم و سازمان تبلیغات و شورای مبلغان در طرح “طبیب دوار” از ما حمایت کردند ولی بیشتر انگیزه درونی خودمان است که طلبه های این موسسه

دغدغه فرهنگی دارند و در همین مورد امام خامنه ای میفرماید: “کار فرهنگی آن چیزیست که حاضرم به خاطر آن جان بدهم”.

در بحث بودجه موسسه باید بگویم که کارهای فرهنگی نیاز به بودجه زیادی دارد قرار گاه خاتم الانبیا که سردار یکتا مسولیت آن را بر عهده دارند و این قرار گاه کل مراکز فرهنگی کشور را سازماندهی کرده است و ما زیر نظر این قرارگاه میباشیم و بودجه آن محدود میباشد.

جهت پیشبرد امور جاری موسسه بیشتر با خیرین در ارتباط هستیم گاهی اوفات دفتر امام جمعه بودجه ای به ما اختصاص میدهد و حمایت های زیادی از ما میکنند و نکات ظریفی به این موسسه گوشزد میکند یکی از این نکات ایشان این بود که در باب هنر سرمایه گذاری ویژه ای داشته باشیم (تعزیه .تعاتر .شعرخوانی .سرود و..).آیت الله اعرافی چراغی برا ی ما در این موسسه میباشد.

برج نیوز: نقش و تاثیر رسانه در فرهنگ و فعالیتی که شما انجام می دهید چگونه میتواند باشد؟

امروزه فرهنگ به همه چیز ربط دارد از استاد بنا تا معلمی که تدریس میکند می تواند با فرهنگ ارتباط داشته باشد. نمیتوان گفت کسی با فرهنگ ارتباط ندارد.

رسانه ها در این زمینه جای خود دارند چه بسا بسیار کارهایی که انجام میشود ونشر داده نمیشود رسانه ها جایگاه مهمی در تبلیغ دارند.

امروزه اصل کار یک طرف و تبلیغ واشاعه آن همه طرف.

به عنوان مثال کارکوچکی انجام میدهیم شاید ۵۰نفر مخاطب داشته باشد ولی رسانه میتواند مخاطبان زیادی را جمع کند. رسانه درفرهنگ نقش بسزا دارد وهمه عناصر باید وارد میدان شوند اگر کسی را از میان حذف کنیم کار خود را ابتر کرده ایم

برج نیوز: امروزه امر به معروف ونهی از منکر کمرنگ یا اصلا دیده نمیشود نقش موسسه سراج در امر به معروف ونهی از منکر چیست ؟برنامه ای برای این کار دارید ؟

حدیثی از امیرالمومنین داریم که میفرمایند: المعروف کل المعروف الجهاد فی سبیل الله عند الامر والمعروف ونهی از منکر کالنفس فی بحر اللجی

همه نیکی ها وجهاد در راه خدا یک طرف وامر به معروف در طرف دیگر.این حدیث بدین معنی است که همه نیکی ها وخوبی ها و جهاد در راه خدا در مقابل امربه معروف ونهی از منکر قطره ای بیش نیست .امام حسین (ع) یکی از اهداف اصلی اش احیای امر به معروف و نهی از منکر بود .متاسفانه این فریضه دربین مردم غریب است گمان میکنند امربه معروف ونهی از منکر مچ گیری وبهانه گیری است درصورتی که این به این معناست که من اینقدر عاشق هم نوع خودم هستم که نمیتوانم بد اورا ببینم . نقش موسسه سراج در این زمینه به این صورت هست که یک معاونت امربه معروف ونهی از منکر تعریف کنیم و این معاونت این فریضه را انجام بدهد در این زمینه دوسال قبل با همکاری بسیج در پارک بهاران برنامه ای داشتیم .هدف نا این بود که حضور ما با لباس روحانیت در پارک باعث میشود بعضی از گناهان شکل نگیرد. امربه معزوف ونهی از منکر باید به صورت پروژه ای درآید با حمایت نیروی انتظامی، تا در مدت ۳ الی ۴ماه مواضع زشت ومنکر را جمع آوری کنیم واین کار باید با برنامه ریزی پیش برود وباید روش برخورد را یاد بگیریم در نهی از منکر دربحث حجاب باید کارگاه آموزشی شکل بگیرد وبعد درسطح شهر پخش بشود. یکی از طرح هایی که موسسه سراج قرار است انجام بدهد طرح “مسجد طراز” میباشد که فازاول آن “طیب دوار” است و یکی از کارهای آن امر به معروف ونهی از منکر است در این طرح بنای ما دراین است که مساجد با هم ارتباط داشته باشند وبه شکل دایره ای به هم وصل شوند و امام جماعت هر مسجدی باید روی نماز گزاران کار کند .

برج نیوز: اگر شما رئیس جمهور بودی اولویت کاری شما چه بود ؟

اگر من رییس جمهور بودم اصل را بر فرهنگ قرار میدادم.عقیده من این است که در کار فرهنگی هرچقدر هزینه کنی ذخیره میشود وهر چقدر کم فعالیت کنی ضرر آن را خواهی دید واولویت را باید فرهنگ قرار داد. از من پرسیده شده که سال ۹۳ سال مدیریت و جهاد اقتصادی نامیده شده است نقش شما در اقتصاد چیست؟

جواب دادم جایگاه ما در اقتصاد جایگاه خیلی مهمی است و قران در این باره میفزماید : ولو انّ اهل القری آمنوا واتقوا لفتحنا برکات من السما والارض .اگر مردم روستاها ایمان بیاورید وتقوا پیشه کنند برکت های آسمان و زمین روی آنان باز میشود یعنی اسمان خساست نمیکند وزمین محصولاتش بیرون میدهد. اقتصاد ما به کشاورزی و معدن و نفت و…میباشد. اگر آدمی ایمان وتقوا داشته باشد اقتصاد هم درست میشود واگر در تمام زمینه ها فرهنگ سازی شود زندگی واقتصاد هم خوب میشود.

برج نیوز: از اینکه وقتتان در اختیار ما قرار دادید سپاسگزاریم امیدواریم زندگی شما همیشه منور به نور  قرآن و عترت و سرشار از توجه خاص ائمه اطهار(ع) باشد.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.