شماره خبر: 7683 ۱ دیدگاه انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۶ نسخه چاپي ارسال به دوستان

مصاحبه با دکتر حسن زارعی

مصاحبه با دکتر حسن زارعی

پایین بودن کیفیت زندگی، عامل طلاق

با توجه به شیوه‌های زندگی نوین و پیچیده‌تر شدن شرایط زندگی افراد و حضور غیربومیها به لطف صنعت سرامیک در شهرستان میبد مشاوره خانواده می تواند راهکارهای مناسب مانند: راهنمایی ، اطلاع رسانی و حل مسائل خانوادگی برای سازگاری افراد با این شرایط و فرهنگ متفاوت فراهم سازد. از اینرو مصاحبه ای با دکتر حسن زارعی محمودابادی دکترای مشاوره خانواده و ازدواج انجام داده ایم که در ادامه مرور می نمائیم:

تهیه کننده :سید مهدی مظفری

جناب آقای دکتر زارعی از اینکه وقتتان را در اختیار سایت “برج نیوز” قرار داده اید سپاسگذاریم لطفا به عنوان یک روانشناس میبد را از بعد روانی چگونه توصیف میکنید ؟

در ابتدا باید کلمه روانی تعریف شود من معتقدم که ۳۰ الی ۴۰ درصد مردم میبد افسردگی را تجربه می کننند و به خاطر این است که کیفیت زندگی ها پایین امده و متاسفانه کمیت بالا رفته اختلاف امار طلاق ، و اعتیاد همه به خاطر پایین بودن کیفیت زندگی هاست.

watermarked-IMG_0867

برج نیوز: در حال حاضر چه عاملی باعث اختلاف در بین خانواده ها در شهرستان میبد می شود ؟

عامل اختلاف را دخالت های اطرافیان، پرتوقعی ها بین زن وشوهر، مسائل مالی و مسائل جنسی است ولی مهم ترین عامل را دخالت های اطرافیان می دانم که حدود ۹ و ۱۰ مورد پرونده طلاق در مرکز مشاوره داریم که همه وهمه به خاطر پرتوقعی ها بین زن وشوهر هاست که این پرتوقعی از دخالت های اطرافیان سرچشمه می گیرد.

برج نیوز: نگاه شما به مسائل خانوادگی احساسی است یا منطقی ؟

نگاه من منطقی وعاطفی هر دو باهم است و من قاضی نیستم که همیشه منطقی برخود کنم و گاهی وقت ها نیاز است جنبه عاطفی روانشناس بالا باشد تا بتواند جلوی طلاق را بگیرد و هدف اصلی ما کاهش امار طلاق است به طور مثال مردی که صورت زنش را روی اگزوز موتور گذاشته اینجا من باید به طور عاطفی برخورد کنم چون اگر بخواهم کاملا منطقی باشم کار به طلاق کشیده می شود.

برج نیوز: چگونه می توان با مسئله ی بحران در خانواده های میبدی مقابله کرد ؟

ابتدا باید بحران تعریف گردد ، خیانت ، طلاق ، دختری که از منزل فرار می کند بحران است و بیش از ان که بحران اتفاق بیافتد باید با ان مقابله کرد و مقابله با آن یک کار تیمی است نه یک کار فردی. فرماندار ، استاندار و شورای شهر و من روانشناس همه وهمه باید دست در دست یکدیگر داده و با این بحران مقابله کنیم و بعد سند و چشم اندازی برای ان طراحی کنیم.متاسفانه می گذارند بحران اتفاق بیافتد بعد به ما مراجعه میکنند.

برج نیوز: چه کنیم تا نگاه خانواده ها نسبت به مشاورین در میبد مثبت شود ؟

خوشبختانه نگاهها به مشاورین خیلی خوب شده و این نشان دهنده ی این است که اگاهی و فهم مردم بالا رفته و مراجعه کردن به مرکز مشاوره نشانه ی داشتن مشکل نیست بلکه می خواهند از این طریق مهارت های زندگی و فرزند داری را یاد بگیرند و حدیثی است که می فرماید: “هیچ پشتوانه ای مثل مشورت نیست ” و با مشورت هست که عقل ها کامل می شود و مسئولین ما را در کار خود دخیل بدانند و فرهنگ سازی کنند.

برج نیوز: ایا رسانه ها مثل سایت برج نیوز می توانند در این زمینه کمکی بکنند ؟

من رسانه ها را در حقیقت مانند یک چاقوی دو لبه مید انم که هم می تواند ببرد و درمان کند و هم می تواند ببرد و خراب کند

و یکی از رسالت هایی که برعهده ی سایت هاست بحث ترمیم و شفاف سازی است همین سایت برج نیوز می تواند آسیب ها را معرفی کند و برایش راه درمانی پیدا کند و مردم امروزه همه رسانه ای هستند و مشکلات خود را از طریق رسانه ها حل می کنند.

برج نیوز: ایا به نظر شما عزاداری ها در استان یزد باعث افسردگی مردم شده است آیا این دید درست است یا غلط ؟

عزاداری از نظر علمی باعث افسردگی نمی شود خیر الامور اوسطها هر چیزی به اندازه ی خودش ائمه ما می گویند شیعه واقعی کسی است که در شادی ما شاد و در غم ما غمگین باشد و هرکدام به حد وسط باشد عزاداری منجر به افسردگی نمی شود اما نحوه نگرش و خط فکری ما به عزاداری مهم است که چگونه به ان نگاه کنیم و در عزاداری نمانیم.

watermarked-IMG_0868

برج نیوز: نگاه شما به زندگی به عنوان یک مشاور خانواده چیست ؟

زندگی به قول حضرت علی(ع) مثل جذر ومد دریاست روزی به نفع توست و روزی به ضرر توست روزی مد است و روزی جذر ، من معتقدم زندگی شیرین است و یک فرصتی است که به ما داده اند و باید به نحو احسنت از ان استفاده کنیم زندگی جایی برای برداشتن نیست بلکه مکانی است برای گذاشتن و باید محبت ریخت زندگی خوب، بافتنی نیست باید آن را ساخت .

برج نیوز: به نظر شما ورود غیربومی ها در چند سال اخیر به میبد چه تاثیری روی فرهنگ میبد گذاشته است ؟

فرهنگ مردم میبد را فرهنگ خاصی می دانم فرهنگ مردم دارالعلم ، دارالعباده و فرهنگی که زیاد جنبه مذهبی دارد و ورود غیربومی ها با فرهنگ بسیار متفاوت از فرهنگ مردم میبد، باعث به وجود امدن آاسیب هایی می شود از جمله :

۱-از نظر وضع مالی متوسط و ضعیف هستنند و حاضرند هرکاری را انجام دهند.

۲-خیانت بین میبدی و فرد غریبه

۳-تداخل فرهنگی یعنی بچه های ما با بچه های انها ازدواج می کنند میبدی خواهیم دید با لهجه میبدی ولی ظاهر غیر میبدی و این یک درد است. و به امید این که میبد فرهنگ علمی وادبی خود را حفظ کند

و اما حرف اخر: تشکر از سایت “برج نیوز” و اینکه خواهشا اعلام کنید تا مردم از خدمات روانشناسی بهره ببرند و به مدیر عامل های شرکت های کاشی توصیه می کنم تا در کارخانه ها کلاس های مهارت های زندگی و اموزش خانواده تشکیل بدهند چرا که کا رخانه های کاشی به علت وجود قشر غیربومی بیشتر و عمدتا جوان محل خوبی برای آموزش و پیشگیری میباشد.

اخبار مرتبط :

یک پاسخ به “مصاحبه با دکتر حسن زارعی”

  1. علی . د گفت:

    بارک الله . بارک الله . آفرین دکتر ، از سایت برج نیوز هم تشکر می کنم . مصاحبه با مفاخر شهرمان کاری بسیار عالی است . هم برای شناخت افراد و هم برای بهره برداری از معلومات بسیار بالای آنها .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.