شماره خبر: 15929 بدون دیدگاه انتشار: ۳ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۰:۲۴ نسخه چاپي ارسال به دوستان

مصاحبه با تخریب چی جنگ تحمیلی

مصاحبه با تخریب چی جنگ تحمیلی

سه نوروز را در جبهه گذراندم

عکاس: عبدالرضا زارعی

همواره خاطرات رزمندگان اسلام از جبهه و جنگ یادآور رشادتها و گذشتهای آنان و جانثاری فرزندانیست که برای اسلام و سرزمینشان از جان و مال و خانواده خود گذشتند تا نهال انقلاب اسلامی در فضایی امن و ایمن هر روز پربار تر و پرثمرتر گردد سنتهای مختلف مانند محرم، رمضان و اعیاد مختلف، جبهه نیز حال و هوای خاص خودش را داشت.

مصاحبه تفصیلی و خواندنی با یحیی نقیبی تخریب چی دوران جنگ هشت ساله دفاع مقدس انجام دادیم که به مناسبت این ایام فقط خاطرات ایشان از نوروز را در این بخش ارائه میدهیم ایشان چنان از خاطرات جبهه و جنگ تعریف میکرد و چنان صحنه را ملموس میساخت که گویی در خط مقدم ایستاده ای و ایثارگری وی و همرزمانش را مشاهده میکنی در اکثر اوقات مصاحبه، گریه امانش را بریده بود بغض و گریه ای که نشان از یک گمشده و آرزو در وجودش داشت آنچه که به گفته خودش به آن دست نیافت و قسمتش نبود، یعنی : « شهادت ».

watermarked-IMG_9542

برج نیوز: ضمن تبریک سال نو و آرزوی سلامتی برای شما و خانواده تان از حال و هوای جبهه در ایام نوروز برای ما بگویید؟

آغاز سال نو و جشن عید نوروز با دید و بازدید و تبریک و تهنیت و عیدی دادن و عیدی گرفتن ها کم و بیش در جبهه های جنگ تحمیلی نیز جریان داشت منتها با همان رنگ و روی منطقه ای. موقع تحویل سال، بعضی سفره هفت سین می انداختند که سین های آن بسته به نوع رسته بچه ها توفیر می کرد. در تخریب که بیشتر با مین سر و کار داشتند، به نحوی بود و در زرهی به نحو دیگر. به همین ترتیب بود در سایر واحدها. سلاح هایی از قبیل سیمینوف و سام – هفت (نوعی موشک) و وسایلی نظیر سمبه و سرنیزه و بقیه آنچه را که از لوازم جنگی بود و حرف اول اسم آنها «سین» در هفت سین جا می دادند. مثل هفت سین واحد تخریب که عبارت بود از: سرنیزه، سیم خاردار، مین سوسکی، مین سبدی، سیم تله انفجاری و در سایر واحدها: سمبه، سیمینوف، سرب، ساچمه.

برج نیوز: چند ساله بودید که به جبهه رفتید و چند نوروز را در جنگ و جبهه گذراندید؟

۱۶ ساله بودم که وارد سپاه تهران شدم با وجود مشکلاتی که در پیش رو داشتم در پایگاه فاطمه الزهرا(س) تهران ثبت نام و بعد از آموزش های پی در پی از طرف سپاه راهی خط مقدم جبهه شدم.

سه نوروز را در جبهه گذراندم عملیات فتح المبین که بعدها به عنوان یکی از مهمترین عملیاتها و فتح الفتوح رزمندگان اسلام نامیده شد در دوم فروردین ۱۳۶۱ زمان شروع این عملیات بود. بنده در تمام طول خدمتم در لباس نظامی در جنگ اعتقادم بر سه چیز بود یکی اینکه لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم را زیاد میگفتم و چاره سازم بود و همچنین خواندن  آیه وَ جَعَلْنَا مِن بَیْنِ أَیْدِیهِمْ سَدّاً وَمِنْ خَلْفِهِمْ سَدّاً فَأَغْشَیْنَاهُمْ فَهُمْ لَا یُبْصِرُونَ از سوره یس  و اعتقاد به قدرت ماورایی خداوند که در شعر “گرنگهدارمن آنست که من می دانم شیشه را دربغل سنگ نگه می دارد” به سادگی بیان شده است.

watermarked-IMG_9519

برج نیوز: آیا حال وهوای نوروز در جبهه هم مشخص بود و رزمنده ها شور و هیجان داشتند؟

بله کاملا و مثل مردم عادی که در شهر ما بودند و شاید هم بهتر چون رزمندگان مثل پدر و مادرها و دیگر همشهریها گرم مسائل دنیایی نبودند و سال نو همراه با معنویت بود.

برج نیوز: همان طور که در محله و خانه خانه تکانی دارید آیا در جبهه ها هم سنگر تکانی داشتید؟

بله در جبهه هر روز و هرهفته سنگر تکانی داشتند و ایام عید سنگر تکانی مفصلی انجام می گرفت

برج نیوز: آیا شدت درگیری و آتش دشمن در ایام عید و لحظه تحویل سال کمتر می شد یا خیر ؟

یادم نمی آید ولی  اصولا بعثیها برای حال گیری در مناسبت های مختلف تهاجم و آتش شان را بیشتر می کردند.

برج نیوز: خاطره ای از زمان عید نوروز دارید که همواره در ذهنتان باشد؟

اوایل عید بود که راهی جبهه شدم سوار بر یک جیپ نظامی راهی مناطق جنگی میشدیم مردی را در بیابان دیدم که اورکت نظامی پوشیده و خاک ها را با سرنیزه اش زیرو رو می کند هنگامی که جلوتر رفتم و از وی در مورد کارش پرسیدم خود را تخریب چی معرفی کرد که مواد منفجره و مین خنثی میکند از آنجا علاقه ام  در تخریب مواد منفجره و مین بیشتر از قبل شد به دوستانم (محمدحسین زارعی، رضا خادم الحسینی ) که همراه هم به خط می رفتیم گفتم شما بروید من با این کار نظامی که می دانم خطر یشتری دارد علاقه دارم و از آن روز یعنی ۳۵ سال پیش تاکنون در این رشته از کار نظامی هستم.

watermarked-IMG_9553

برج نیوز: وصیت نویسی در ابتدای سال نو رونق خاصی داشت آیا شما هم وصیتی نوشتید ؟آیا رزمنده ای که دوست صمیمیتان باشد در نوروز شهید شده است ؟

وصیت نامه که تمام رزمندگان در اولین ساعاتی که وارد جبهه می شدند می نوشتند و در ایام مختلف به اوج خودش میرسید و دوستان زیادی در ایام عید شهید شدند من جمله برخی از شهدای محله مان.

برج نیوز: در پایان اگر صحبتی باقی مانده بفرمایید ؟

از تمامی عزیزانی که زحمت خواندن این صحبت ها را به خود می دهند می خواهم اول برای فرج آقا امام زمان(عج)  و طول عمر آن امام همام و همچنین برای سلامتی امام خامه ای ولی امرمان دعا کنند و در آخر عاقبت به خیری برای این حقیر.

برج نیوز: از اینکه وقتتان را در اختیار ما قرارداده اید سپاسگذاریم.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.