شماره خبر: 80 5 دیدگاه انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۳ - ۰۷:۱۸ نسخه چاپي ارسال به دوستان

خاطرات سفر کربلا در اربعین حسینی ( قاسم روانبخش )

خاطرات سفر کربلا در اربعین حسینی ( قاسم روانبخش )

هرچند در مسیر طفلان مسلم تا کربلا، موکب های تبلیغاتی نیز کم و بیش وجود داشت و دفاتر منسوب به آیت الله سیستانی کتابچه ها و منشورهای تبلیغاتی خود را در بین زوار پخش می کردند

جلوه هایی از سفر کربلا

۱٫   از منطقه مسیب یعنی ۳۵ کیلومتری کربلا که وارد جمع زایران پیاده  شدیم تا کربلا نقطه ای زمین خالی وجود نداشت همه جا پر بود از موکب ها و خیمه های بزرگی که برای خواب و استراحت زوار آماده شده بود و ایستگاه های صلواتی که همه نوع پذیرایی در آن ها  انجام می شد.

۲٫   در غذا و نوشیدنی ها آن قدر زیاد بود که اگر ۱۰ برابر این جمعیت ۱۰ میلیونی هم می آمدند موکب ها توان سرویس دادن به آن ها را داشتند. ده ها مرکز طبخ ماهی را در مسیر راه دیدیم که ماهی های کپور که به طور کامل در کنار تورهای عربی طبخ می شدند دیدنی بود صدها مرکز طبخ کباب های ترکی و کباب کوبیده که مردم را با التماس به سوی خود می کشیدند و برای خوردن آن ها مردم از جمله ما ها را به امام حسین ع سوگند می دادند. شاید بتوان گفت که در این مسیر صدها گاو و شتر و گوسفند ذبح می شود. و هزاران ماهی از فرات برای طبخ صید می گردد.

۳٫   در این قسمت که عمدتا مردم بغداد و عشایر جنوب و شمال و ساکنین ساحل فرات عبور می کنند مردمی غیور و انقلابی هستند و در این مسیر جز تصاویر امام خمینی و امام خامنه ای و شهید صدر و مقتدی صدر هیچ اثری از تصویر شیرازی ها دیده نمی شود. از ملاقات هایی که در طول مسیر با جوانان داشتم و بحث هایی که صورت گرفت به دست آوردم که آن ها نسبت به جریان شیرازی ها آشنایی دارند و می دانند که این یک جریان مرموز است مهم ترین نکته ای که این جریان را زیر سوال برده بود عدم صدور فتوی برای جهاد در برابر تجاوز داعش به عراق بود. آن ها می گفتند سید صادق شیرازی دروغ می گوید که طرفدار ولایت و امام حسین است اگر چنین بود در فتوای جهاد با آیت الله سیستانی و سایر فقهای عراق همراهی می کرد. آن ها علت این عدم همراهی را امکان ناراحتی انگلیس ها می دانستند .شایان ذکر است که جریان شیرازی ها در کربلا نیز که ادعا می کنند مرکز حکومتشان است طرفدار چندانی ندارند شاهد آن انتخابات اخیر پارلمان عراق بود که از لیست مورد تایید آن ها حتی یک نفر نیز به مجلس راه نیافت و حتی ریس ائتلافشان نیز از راه یافتن به مجلس باز ماند. البته در سال گذشته در مسیر نجف به کربلا بنر های تبلیغاتی زیادی داشتند که بعدا انتخابات عراق از خالی بودن پشتوانه آن ها پرده برداشت. امسال در این مسیر هم دیگر از این تصاویر خبری نبود عمده تصاویر مربوط به حضرت امام ره ، امام خامنه ای و آیت الله سیستانی و شهیدان صدر بود.

۴٫   هرچند در مسیر طفلان مسلم تا کربلا، موکب های تبلیغاتی نیز کم و بیش وجود داشت و دفاتر منسوب به آیت الله سیستانی کتابچه ها و منشورهای تبلیغاتی خود را در بین زوار پخش می کردند ولی در عین حال کار فرهنگی و سیاسی در این مسیر بسیار ضعیف بود با توجه به این که در هر مسیری میلیون ها نفر شیعه از زن و مرد درحال حرکت هستند و این جمعیت در مسیر بش از ۱۰۰ کیلومتری به صورت شبانه روزی در اختیار هستند کار فرهنگی می تواند فوق العاده روی این مردم اثر گذار باشد. می توان از ۲۰ روز قبل از اربعین، تابلوهای زیبایی که دارای پیام های سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی باشند به صورت زیبایی تهیه کرد و پرچم های امریکا و اسراییل را در کف خیابان ها رسم  کرد تا مردم روی آن ها راه بروند و بغض و کینه خود را نسبت به امریکا افزایش دهند.یکی از کارهای مثبت حوزه نجف در سال جاری این بود که در برخی موکب ها امام جماعت فرستاده بود تا برای مردم نماز جماعت بخوانند و به مسایل شرعی مردم پاسخ دهند. در مواردی که ما برای استراحت در کنار خیابان می نشستیم مردم برای سوالات دینی اشان می آمدند؛ خانمی پرسید من جز یا الله و یا حسین دیگر چیزی بلد نیستم و دلم می خواهد نماز بخوانم ولی بلد نیستم که او را تشویق به گوش دادن نماز از طریق موبایلش کردم که همراه آن بخواند تا یاد بگیرد. با خودم گفتم که صدام ملعون چقدر فرهنگ این مردم را پایین نگه داشته است و از سوی دیگر متوجه این نکته شدم که بالاخره این امام حسین است که دین این مردم را نگه داشته است و دست آخر این که وظیفه ما روحانیون بسیار سنگین است.

۵٫   در میان موکب ها اساتید دانشگاه های بغداد و بصره و .. حضور داشتند که دوشادوش مردم به پذیرایی زایران می پرداختند. یکی از خدمات اساتید دانشگاه موکب های پزشکی بود که پزشک ها به صورت داوطلبانه برای درمان زایران و بستن زخم های پای آن ها خالصانه خدمت می کردند. شایسته است پزشکان ایرانی نیز یک سال برای زیارت به عتبات بیایند تا لذت کار خالصانه برای زوار امام حسین ع را بچشند شاید در آن ها تاثیری داشته باشد که از اجحاف به بیماران شیعه پرهیز کنند یا لااقل در ماه های محرم و صفر هم که شده به احترام امام حسین کمتر اجحاف کنند.

۶٫   علاقه شدید مردم به روحانیت فوق العاده بود. بی استثنا در طول این مسیر طولانی از دوستان روحانی که با ما بودند محترمانه برخورد می شد و حضور روحانیون را در جمع خودشان تبرک می دانستند.  در موارد متعددی زنان و مردانی می آمدند تا برای کودکان بیمار آن ها دعا کنیم و دستی بر سر و رویشان بکشیم.  تصاویر علما در طول مسیر بر بالای هر موکبی خودنمایی می کرد که نشانه علاقه آن ها به روحانیت به ویژه خانواده شهید صدر بود.

۷٫   از ویژگی های این راهپیمایی عظیم این بود که در میان آن ها ریا  و سمعه ای وجود نداشت همه خالصانه و دور از دوربین ها به خدمت گذاری زایران می پرداختند و آن را بهترین سرمایه خود می دانستند

۸٫      بالاترین محبت به صاحبان موکب ها این بود که مقداری از غذا یا میوه و نوشیدنی هایشان را استفاده کنید.

۹٫   در طول این مسیر طولانی حتی یک مورد نیز دیده نشد که کسی به دنبال سوء استفاده از این پیاده روی باشد همه به دنبال انجام وظیفه و زنان و دختران به دون حتی یک مورد مزاحمت با امنیت کامل در شب و روز حرکت می کردند چیزی که این روزها متاسفانه در کشور ایران در عزاداری ها کم و بیش شاهد آن هستیم!

۱۰      بهترین دعا برای آن ها این بود که خداوند توفیق زیارت امام رضاع و حضرت معصومه ع نصیبشان کند.

۱۱   در این مدت در مواردی با افرادی برخورد کردیم که یا خودشان یا فامیلشان در اسارت ایران بوده اند در برخی موارد به این اسارت افتخار می کردند و برخی نیز عرق شرم بر پیشانی اشان نقش می بست. برای مثال آقای حاج اسعد که میزبان ما در کاظمین بود چفیه بسیجی انداخته بود و در نزدیکی حرم از ما برای استراحت به منزلش برد اظهار می کرد که من خوشبختانه ۱۱ سال در اسارت ایران بوده ام این افتخار دو جهت داشت یکی این که به اسارت رفتم و در ادامه با دولت امام خمینی نجنگیدم و علاوه بر آن در این دوران درس های بزرگی فراگرفتم که یکی از آن ها این بود که به جزییات نیز باید تکیه کنم و به همین دلیل از ما پرسش های ریز و دقیقی داشت. دختر بزرگ ایشان که دوران اسارت پدر را درک کرده بود از امام خمینی و امام خامنه ای به عظمت یاد می کرد ولی در جمع دیگری از موکب های بغدادی ها جوانی بود که همه ما را مشت و مال قشنگی داد اظهار داشت که عموی من در اسارت ایران بود و به این دلیل از ما شرمنده شد و گفت ما تقصیر نداریم خدا لعنت کند امریکا که صدام ملعون را به جنگ با کشور ایران تحریک کرد و دو ملت شیعه را به یکدیگر مشغول ساخت.

۱۲   یکی دیگر از جلوه های این اجتماع عظیم پیام حجاب بود. در مسیر راه زنان و دخترانی که نصف بیشتر جمعیت را تشکیل می دادند با حجاب کامل حضور داشتند و ماهواره های دشمن نتوانسته بود فرهنگ آن ها را تغییر دهد . در میان میلیون ها زن عراقی که با پای پیاده آمده بودند حتی یکی مورد بد حجاب مشاهده نگردید. یکی از زنانی که با حجاب کامل ظرفی پر از گل تهیه کرده بود و بر چادر زنان می مالید از او خواهش کردم مقداری نیز بر عبای ما بگذارد ایشان در پاسخ گفت این کار جایز نیست شما خودتان می توانید بردارید؛ ما ایشان را تحسین کردیم. در این شرایط ، غصه مرا فرا گرفت که زنان و دختران ایرانی چقدر در برابر فرهنگ بیگانه آسیب پذیرند و خیلی زود هویت خودشان را از دست می دهند.

۱۳   در طول این مسیر همه نوع خدمات وجود داشت برخی مراکز مانند عتبات عباسیه با ارایه خط تلفن و اینترنت رایگان از مردم می خواستند با خانواده هایشان تماس بگیرند گروه ما نیز از این امکانات به خوبی استفاده کرد. برخی کفاش ها با آوردن چرخ کفش دوزی خود به موکب هایی آمده بودند تا کفش های پاره را بدوزند و کفش های زایران را واکس بزنند. فردی نیز دستگاه توزینش را برای زایران آورده بود تا خودشان را وزن کنند صدها نفر در میان زایران دستمال کاغذی توزیع می کردند و تعداد زیادی نیز بر روی مردم یا لباسشان عطر و گلاب می پاشیدند.عده این نیز در حال پانسمان پاهای مجروح و کشیدن آب تاول ها بودند جالب این که آب تاول ها را در شیشه ای ذخیره می کردند وقتی از حکمت آن پرسیدیم گفت این آب ها برکت کشاورزی ماست به هنگام آبیاری در نخلستان و دیگر مناطق کشاورزی رها می کنیم امام حسین ع برکت خاصی به آن می دهد.

۱۴   یکی از جلوه های کار فرهنگی این سفر نصب تابلوهای زیبایی بود که در جهت فرهنگ سازی حجاب و پرهیز از گناه تهیه شده بود و در مقابل مراکز توزیع غذا و روی تیر برق های خیابان ها نصب شده بود.

۱۵   گر چه قریب به اتفاق ایستگاه های صلواتی مربوط به شیعیان عراق بود ولی از کشور ایران نیز برخی از شهر کرمانشاه و اهواز آمده بودند و موکب های زیبایی نیز اقامه کرده بودند. یکی از تابلوهایی که توجه همه را به خود جلب می کرد موکبی بود که با تابلوی بزرگ عنوان طایفه سنی هایی که اخیرا صدها تن از آن ها توسط داعش تیرباران شده اند.

۱۶   حمله داعش به عراق موجب وحدت بیشتر شیعیان ایران و عراق گردید همه جا ورد زبان عراقی ها آن است ک : ایرانی علی راسی” امام خامنه ای و امام خمینی رهبری انقلاب ایران خدمت برگی به عراق کردند اگر ایران و موشک های ایران نبود اگر قاسم سلیمانی ها نبودند امروز ما توسط داعش قتل عام شده بودیم. این قدر نگاه آن ها به ما ایرانی ها مثبت بود که ما براحتی در عمق روستا های آن ها می رفتیم و براحتی در منزلشان استراحت می کردیم. بسیاری از آن ها صحوه الاسلامیه که در منطقه ایجاد شده را مرهون هدایت های امام خمینی و امام خامنه ای و سید حسن نصر الله می دانستند و می گفتند انشاء الله دز زیر پرچم امام خامنه ای برای آزادی قدس تلاش خواهیم کرد و سپس در زیر پرچم امام مهدی برای وحدت اسلامی جهان تلاش خواهیم کرد.

۱۷      تحولاتی که در افراد ایجاد می شود.

در میان افرادی که در این سفر ملاقات کردم جوانی بود که شب پس از نماز مغرب و عشاء درباره قصر و اتمام نماز در کربلا و قبه شریفه پرسید وقتی می خواستم پاسخ ایشان را بدهم از مرجعش پرسیدم که جواب داد من تقلید را نمی دانم یعنی چه ! برایش توضیح دادم و رفتم فردا صبح موقع نماز او را دیدم در حالی که چشمانش قرمز شده بود به من گفت دیشب از ساعت ۹ به حرم امام حسین ع رفتم و الان برگشته ام همین که مقابل ضریح قرار گرفتم دستم را دراز کردم و امام در میان آن همه ازدحام مرا به سوی ضریحش هدایت کرد برای مدتی ضریحش را در آغوش گرفتم و همه درد دلهایم را گفتم. وی سپس گفت من سال ها بود که به شرب خمر مشغول بودم ولی امام حسین ع در من تحولی ایجاد کرد و به سوی کربلا روانه ام ساخت با امام ع عهد بستم که تا پایان عمرم دیگر شراب ننوشم. همان جا با خودم گفتم خدا لعنت کند کسانی را که در ایران اسلامی و انقلابی، به نام آزادی این گونه جوانان پاک فطرت را به گناه آلوده می کنند و از امام حسین خواستم تا هر چه زودتر ریشه آن ها را بکند و رسوای دنیا و آخرتشان نماید.

۱۸٫ تمرین شیعه برای ظهور

با خود فکر می کردم وقتی فریاد انا المهدی بلند می شود با وجود محدودیت دولت ها در مرزهای سیاسی و زمینی چگونه به حجاز می روند؟ مردم با کدام امکانات و با کدام پشتیبانی و تجهیزات به سوی عراق حرکت می کنند؟ امسال از راهپیمایی زوار کربلا بسیاری از جواب ها را گرفتم . حضور بیش از۲۰ میلیون نفر در این همایش بزرگ جهانی همه چیز را حل کرد. مردم عراق که سال ها در گیر جنگ ها بوده اند و اکنون نیز گرفتار پدیده خطرناک داعشند از فاصله مرزهای ایران تا ۵ متری حرم با موکب های مردمی و ایستگاه های صلواتی همه نوع امکانات لازم را برای زوار فراهم کرده و هیچ نیازی نیست که تامین نکرده باشند از دارو درمان گرفته تا امکانات شستشو و استحمام  و مالش دادن پا و تامین خوراکی ها برای صبحانه و ناهار و شام به حدی که هیچ زایری نیازی برای برداشتن هیچ امکاناتی ندارد. امکاناتی که من مشاهده کردم به حدی بود که اگر ۱۰ برابر این جمعیت هم می آمدند ذره ای کمبود احساس نمی شد. از صاحب یکی از موکب های مسیر در راه پرسیدم که خودش دستگاه نانوایی سمونه داشت پرسیدم روزی چند عدد نان پخت می کنید گفت ۶۰۰۰ وی گفت روزی ۴۰۰ کیلو گوشت گاو و گوسفند کباب می کنیم و انواع غذا ها مانند باقلی پلو و تخم مرغ آب پز و … از او پرسیدم شما در این مدت ۱۵ روزی که موکب دارید چقدر هزینه می کنید گفت بیش از ۱۰۰ میلیون تومان ؛ پرسیدم بودجه آن از کجا تامین می شود گفت ما اهالی فلان محل بغداد در طول سال مقداری از درآمد خود را برای این زیارت اربعین کنار می گذاریم و بر این افتخار می کنیم. او می گفت در موکب ما دو نفر اهل سنت و یک مسیحی هم کار می کنند که البته امسال نیامده اند. می شود گفت که این همایش عظیم تجربه بزرگی برای ظهور حضرت مهدی است اگر ملت ها آمده شوند چنان که در حال آماده شدن هستند همه چیز حل می شود.امروز مردم یمن نیز آماده شده اند و پاکستان و افغانستان و بحرین و حجاز نیز در حال پیوستن هستند

۱۹٫ لبیک یا حسین یعنی لبیک یا مهدی

به هنگام زیارت امام حسین ع عرض کردم که زمانه این مردم را به تاخیر انداخت و امروز با لبیک یا حسین در نزد شما می آیند ولی امیدواریم این تمرینی باشد برای لبیک یا مهدی و آمادگی کامل برای ظهور حضرتش.

۲۰٫ از دولت مدعی تدبیر و امید در این ماجرا خبری نبود. ما گرچه سال گذشته فریب خورده بودیم و مبلغ ۵۰ هزار تومان رومینگ روی قبضمان آمد متاسفانه باز هم امسال به دولت راستگویان! اعتمادکردیم ولی باز هم مانند گذشته فریب خوردیم؛ هم رومینگ قطع شد و مردم نیز حیران و سرگردان شده بودند و هم از مردم حق رومینگ گرفتند و پول سیم کارت های اعتباری را حدود ۴۰% کم کرده بودند و البته همراه اولی های دایمی نیز باید منتظر قبضی باشند که حد اقل مبلغ ۵۰۰۰۰ تومان به عنوان رومینگ در یافت خواهند کرد.

اخبار مرتبط :

5 پاسخ به “خاطرات سفر کربلا در اربعین حسینی ( قاسم روانبخش )”

 1. Jeschads گفت:

  Profesionalviagra Propecia Dosis 5 Alfa Reductasa Buy Doxycycline Online From Canada viagra Cephalexin Interaction No Prescription Pharmacies For Viagra Bupropion Tablets Vente De Amoxil Sans Ordonnance Propecia Y Dutasteride cialis price Mononucleosis Amoxicillin Reaction Tadalafil Overnight Delivery Il Cialis Cura Generic Viagra For Sale viagra online pharmacy Buy Alli In Other Country Taking Amoxil With Cipro Kamagra How Does It Work viagra Generic Isotretinoin Skin Health Low Price Amoxil Reaction Allergique Lioresal Pas Cher 10mg Want To Buy Dutasteride Dutasteridum Next Day Delivery Generic Viagra Cialis Baclofene Medecin buy viagra online Le Viagra Ne Fait Pas Bander Baclofene Dose Maximale Comprar Viagra Por Internet En Espana viagra cialis Amoxicillin Instructions Buy Misoprostol Online cialis Cialis Levitra Viagra Kaufen Acquistare Kamagra Germania Soy Milk And Amoxicillin viagra Acheter Cytotec Internet Amoxicillin Reaction 2000 Mg Daily Keflex Dose Uti Emedicine Occasion Levitra 10 Mg Orodispersible buy viagra online Buy Prescription Xenical buy accutane 30 mg Viagra Tablets Buy Doxycycline Online No Prescription viagra Proscar Propecia Dosage Viagra Verkauf Ohne Rezept Tadacip Online Bestellen Top Canadian Pharma Companies Cheap Viagra Se Puede Comprar Cialis Sin Receta Cialis Effet Secondaire Levitra Cialis Dutasteride 0.5mg In Internet Viagra Kamagra Erfahrung finpecia usa Order Kamagra Oral Jelly Australia Cialis Prix Pfizer Costo Cialis Da 5 Mg Comprar Cialis Medicamento Buy Cialis Order Now On Line Doxycycline Can Propecia Regrow Hairline Keflex For Broncitis levitra price per pill Differenze Viagra Cialis Levitra Men’S Health Pharmacy Viagra viagra Order Non Prescription Drugs Online Comment Prendre Le Xenical Viagra For Aldre Generic Viagra Fedex Cheap Cialis Cialis Napoli Priligy Generico Precio Is Canadianmeds24h Legit Amoxicillin Vs Cefadroxil Prix De Xenical 120 Mg viagra Order Otc Lexapro Comprar Viagra Sin Receta Propecia Cialis 20mg En Ligne Rayh Health Care Viagra Viagra Verschreibungspflichtig viagra online Kamagra Sildenafil 100mg Order Synthroid Propecia Coupons Bulk Cialis From Canada boutique de propecia Zithromax Vs Amoxicillin Propecia Tinnitus Hair Loss Levitra 10 Avant

 2. Jeschads گفت:

  Cialis Brand 10mg Online Kaufen Dove Acquistare Cialis Originale viagra cialis Buy Celebrex In India Viagra Paypal Accepted Commander Viagra Sans Ordonnance Boniva Kamagra Pas Cher viagra Keflex Interaction With Coumadin Hctz 25 Mg Cheap Will Amoxicillin Work For A Uti Propranolol Online Delivered In Usa Buy Viagra Cialis 5 Mg Confezione Buy Cialis Online Uk Reviews Propecia Vitamin Deficiencies Comprar Levitra Contra Reembolso En Espana Acheter Cialis Doctissimo cost of levitra 20mg Amoxicillin Doseage Treatment Course For Pneumonia Amoxicilina Sale Discount Keflex Hcpcs Code3 Is Keflex Like Penicellin cialis Viagra 100mg Filmtabletten Wirkung Kamagra Belgio Cialis Valladolid Medicina Levitra Buy Viagra Pfizer buy viagra Kamagra Estados Unidos Louer Levitra En Suisse Levitra Elado viagra Zithromax For Prostatitis Buy Clomid Online No Prescription Uk

 3. Jeschads گفت:

  Buy Synthroid Levothyroxine Online Uk Genericos Cialis Secure Ordering Real Bentyl Price Best Website kamagra chewable 100 mg canada Zithromax Ask A Patient Generic Zithromax (Azithromycin) Antibiotics Cialis Acquisto In Italia Tadalista Online cialis price Sildenafil Citrate Tablets Cialis Tadalafil 20mg Cialis 20 Mg 27 Forum Cialis Generique viagra Low Price Cialis Cheap Kamagra Belgio Buy Viagra With Green Dot Card cialis buy online Cash On Delivery Progesterone Generika Viagra Shop Levitra Every Day Purchasing Generic Stendra Discount On Line Arkansas buy kamagra discrete uk Legal Issues With Amoxicillin Compatibility Of Cephalexin And Doxycycline Viagra Hombres Mayores viagra online Canadian Pharmacies No Pres Prednisone India Pharmacy Como Comprar Levitra Priligy Fachinformation levitra generic lowest prices Cialis Naturale In Farmacia Viagra Bestellen Auf Nachnahme

 4. Jeschads گفت:

  Orlistat Avis Get Levitra pill price levitra Vermox Levaquin Scrotum Viagra Cialis Combo Packs Amoxicillin And Breastfeeding cialis online pharmacy Dosage Of Keflex For Children Cialis 20 Mg X 30 Pill For $76.5 Sky Pharmacy buy viagra online Propecia Effectiveness Testicular Pain About Cephalexin Levitra 20mg Pas Cher order accutane online uk Fastest Viagra Delivery generic viagra Tretinoin Ebay Cialis Para Que Sirve cialis Macrobid Overseas Amoxicillin Dreams Buy Cheap Generic Cialis Need Discount Generic Macrobid Ups Cash Delivery levitra from canada Viagra Prescription Only Discount Generic Accutane Unterschied Zwischen Propecia Und Proscar Priligy En Farmacias Similares viagra cialis Faux Viagra Inde Cialis Costo Svizzera Keflex For Kids Cialis Da 5 Mg Prezzo Viagra Che Effetto Fa Cheap Viagra Prezzi Kamagra In Francia Levitra Surdosage Propecia Cost Over Time Viagra 50 Ou 100 Mg Propecia 2mg Generic Propecia Best viagra Cialis 20 Mg Efficacite Amoxicillin With Cetalopram Viagra Sale No Prescription Fluoxetine Overnight Shipping Medicine buy liquid accutane kamagra next day delivery Need Worldwide Amoxicilina Drugs Medicine Online Cash Delivery Diabete Viagra Indian Euromed Viagra discount generic isotretinoin website mastercard store Winston-Salem cialis Prescription Sildenafil Citrate Tamsulosin 0.4mg Online Parmasudical Company Viagra Buy Propecia Online Reviews Ordina Kamagra A Buon Mercato viagra Zanaflex Viagra Sales Canada Zithromax Alcohol Consumption Lasix France cost of levitra at savon pharmacy Finasteride Vs Propecia Male Pattern Hair Loss Viagra Niederlande Apotheke Comprar Cialis En Valladolid

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.